„Nejde nám o pokuty, podstatou strážní služby je být preventivně na místech, kde se něco protiprávního může dít, a předejít tomu. Strážní služby denně mohou řešit či předejít svou přítomností desítkám možných přestupků,“ řekl mluvčí správy parku Drahný.
Zdůraznil, že pokuty nejsou příjmem národního parku, ale dílem jdou do státního rozpočtu, dílem obci, na jejímž území byl přestupek spáchán.
Správa KRNAP na území národního parku zajišťuje strážní službu většinou sama, spolupráce s policií při společných hlídkách je reakcí na přibývající případy hrubého porušení pravidel KRNAP. „Jakmile je pěkný slunečný víkend po sněžení, víme, že to bude problémový víkend, a jsou v terénu. Hlídky s policií jsou kvůli rostoucí agresivitě žádoucí,“ řekl mluvčí Drahný.
Jeden z případů napadení strážce KRNAP z poslední doby, který řešila i policie, se stal v lednu 2021 v okolí Strážného na Trutnovsku. Strážce KRNAP se dostal do střetu s nelegálně jedoucími sněžnými skútry, jeden z řidičů se jej pokusil udeřit pěstí.
„Agresivita a arogance lidí, kteří porušují návštěvnický řád KRNAP, stoupá. Proto naši strážci slouží v zásadě ve dvojících, veškeré řešení přestupků probíhá pod kamerovým záznamem. Museli jsme k tomu přizpůsobit výkon naší strážní služby,“ řekl Drahný. Podle něj strážci KRNAP v uplynulé zimní sezoně žádnému fyzickému útoku při výkonu služby nečelili.
Nejčastější jsou podle něj tři druhy přestupků, a to porušení zákazu vstupu do volného terénu v klidovém území, porušení zákazu vjezdu do KRNAP a zanechání odpadků v KRNAP. „Počet přestupků je přímo úměrný vysoké návštěvnosti KRNAP.
Prohřešky zejména spočívající v porušení zákazu vstupu do volného terénu v klidovém územní jsou častější o víkendu a za pěkného počasí.“